| Management number | 213930072 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $36.00 | Model Number | 213930072 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 726588820716 |
|---|---|
| Brand | 8849PRO |
| Color | Black |
| Frame Rate | 120 Hz |
| Model Year | 2025 |
| Form Factor | Bar |
| Screen Size | 6.78 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | 8849PRO |
| Refresh Rate | 120 |
| Battery Power | 23800 |
| BuiltIn Media | Hike phone |
| Sim Card Size | Nano |
| Connector Type | USB Type C |
| Item Dimensions | 7.04 x 3.38 x 1.25 inches |
| Battery Capacity | 23800 Milliamp Hours |
| Operating System | Android 14 |
| Wireless Provider | T-Mobile |
| Cellular Technology | 4G |
| SIM Card Slot Count | Single SIM |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Connectivity Technology | 4G |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Video Capture Resolution | 4k |
| Specific Uses For Product | Outdoor adventures, camping, extreme sports |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| GPS Geotagging Functionality | True |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 512 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form