| Management number | 216372803 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $8.18 | Model Number | 216372803 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||



| UPC | 840284506924 |
|---|---|
| Size | 2 lbs |
| Color | 2 lbs |
| Theme | Christmas |
| Seasons | All Seasons |
| Brand Name | Hearth & Harbor |
| Model Name | Candle Making Wax |
| Paint Type | Oil |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 907.18 Grams |
| Manufacturer | Hearth & Harbor |
| Material Type | Soy Wax |
| Product Style | 2 lbs |
| Item Type Name | Hearth & Harbor Cotton Wicks, Centering Tools, Candle Wax Flakes and More - |
| Item Dimensions | 2 x 6 x 8 inches |
| Number of Pieces | 1 |
| Art Craft Kit Type | candle making |
| Additional Features | All Natural, All-inclusive kit, Beginner-friendly, Microwavable, Organic |
| Included Components | 2 lb bag wax, 4 candle scents for candle making, 4 cotton candle wicks for candle making, 4 candle wick stickers, 1 wick holder. |
| Warranty Description | All purchases include a 100% money-back satisfaction guarantee. |
| Age Range Description | Adult |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form