| Management number | 215703053 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $120.00 | Model Number | 215703053 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||





| Color | Skin color |
|---|---|
| Fit Type | Behind-the-Ear |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Brand Name | KIBVOE |
| Model Name | 5216A |
| Unit Count | 2.0 Ounce |
| Control Type | Button Control |
| Manufacturer | KIBVOE |
| Model Number | 5216A |
| Power Source | Rechargeable digital chip hearing aid |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Product Style | 5216A |
| Special Features | Adjustable, High Fidelity, Lightweight, Noise Reduction, Rechargeable |
| Compatible Devices | Receiver-in-Canal OTC Hearing Aids |
| Battery Description | Lithium-Ion (Rechargeable) |
| Included Components | OTC RIC Hearing Aids*2 Charging Case*1 Cleaning Brush*1 Cerumen Cap*8 Open Ear Dome*4 Closed Ear Dome*8 USB Cable*1 Charger*1 |
| Headphone Folding Features | Behind-The-Ear |
| Recommended Uses For Product | Noisy environments, Tinnitus management, Everyday use, Watching TV, Shopping, Traveling, Working |
| Includes Rechargeable Battery | Yes |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form