| Management number | 216665356 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $40.00 | Model Number | 216665356 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Basic Data: Material: 6061-T6 Aluminum,MIL-SPEC Type III Hard Anodized Weight: 10.6 oz. Length: 5.9 in. (150 mm) Bezel Diameter: 1.37 in. Bottom Mount: QD quick detach level mount Function Data: Output: White Light: 500 lumens 3W IR Light: 120mW Power: 2x CR123A Battery(Not Included in Package) Battery Life: 1.5 hours Function-Switch Table: 1. White Light 2. IR Light Tail Switch: Momentary--1.Momentary constant light 2. Momentary IR light Usage Instruction 1. A lock design is applied on the light-mode-alternate ring on the head. When changing the light mode, push the ring forward to unlock it. Then turn it to the exact mode you need and release your hand. it will lock automaticlly. 2. When you want to use the tail switch, turn off the rear push button switch firstly. Package: 1x Flashlight 1x Tail Switch Set 1x Magic Stick Note: 1.There May Be An Error Of 1~2mm, Please Refer To The Actual Product. Due To Manual Measurement. 2.Please Refer To The Actual Product. Due To Different Shooting Angles, Different Lights, And Different Screen Displays, There May Be Some Color Differences.
| UPC | 788106505994 |
|---|---|
| Color | M952V Flashlight IR Light Tan |
| Shape | Cylindrical |
| Runtime | 1 hour |
| Brand Name | HATSEN |
| Style Name | Tactical |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Finish Types | Anodized |
| Manufacturer | HATSEN |
| Model Number | M952V Flashlight IR Light |
| Power Source | Battery Powered |
| Material Type | Aluminum |
| Mounting Type | Picatinny Mount |
| Item Type Name | M952V Flashlight IR Light |
| White Brightness | 500 Lumens |
| Light Source Type | LED |
| Additional Features | Infrared Light |
| Battery Description | Lithium |
| Included Components | M952V Flashlight IR Light |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Number of Light Sources | 2 |
| Item Dimensions D x W x H | 1"D x 1"W x 1"H |
| Light Source Special Features | Infrared mode |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufacturer. |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form