| Management number | 226061821 | Release Date | 2026/05/09 | List Price | $8.60 | Model Number | 226061821 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Halco max is a cutting-edge Minnow that's precision weighted for extreme stability when casting or trolling at high speed for tuna, kingfish, or wahoo. Sleek and balanced, it offers exceptionally low resistance at trolling speeds up to 12 knots for the 130mm/5-1/8" size or up to 20 knots for the 190mm/7-1/2" model. Its slimmed-down high-action tail provides maximum exposure for the premium saltwater hooks, assuring high hookup ratios. As such, the Halco max Minnow is a must-have for any serious offshore fisherman.
| UPC | 611070503188 |
|---|---|
| ASIN | B006CU9V3E |
| Size | 5 1/4 Inch 2 oz |
| Color | Chrome Gold Black |
| Set Name | Halco MAX130 |
| Brand Name | Halco |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Length | 5.1 Inches |
| Item Weight | 0.05 Pounds |
| Point Style | Spear Point |
| Manufacturer | Halco |
| Model Number | MAX130-H51 |
| Item Type Name | Halco MAX130-H51 Max 130 -H51 Chrome Gold Black Back 5 1/4" 2 |
| Target Species | Mackerel |
| Number of Pieces | 1 |
| Fishing Hook Type | Treble Hook |
| Included Components | Halco MAX130-H51 Max 130 -H51 Chrome Gold Black Back 5 1/4" 2 |
| Manufacturer Part Number | MAX130-H51 |
| Global Trade Identification Number | 00611070503188 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form