| Management number | 213236201 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $53.40 | Model Number | 213236201 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Philbin’s big paws mean even bigger hugs to share with friends! This classic chocolate brown, jumbo-sized 29" bear is designed with cute features such as oversized paws with faux suede paw pad accents and a curious expression that’s impossible not to love. His extra-large jumbo size makes him sized for cuddling and unique room decoration. Philbin also comes in beige and chocolate brown in smaller 12” and 18” sizes, cherished by every generation of cuddler. This sweet bear can’t wait to be your Forever Friend! Surface-washable. Appropriate for ages one and up. Ships in a protective poly bag. At the heart of GUND is our collection of stuffed animals and plush toys, including our vast array of cuddly teddy bears, bursting with unique personalities. Each plush is made with pride from super-soft, huggable materials that stay supple through the years. From established classic favorites to brand-new modern pals, there’s a GUND teddy bear plush buddy for everyone!
| UPC | 028399042456 |
|---|---|
| Size | 29 in |
| Color | Jumbo Philbin (Brown 29") |
| Scale | Jumbo |
| Style | Jumbo Philbin (Brown 29") |
| Theme | Animal |
| Occasion | General Use |
| Sub Brand | Spin Master |
| character | Animal |
| Brand Name | GUND |
| Model Name | Teddy Bear |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Animal Theme | Bear |
| Manufacturer | Gund |
| Model Number | 6052820 |
| Power Source | manual |
| Material Type | Plush |
| Inner Material | Stuffing |
| Is Autographed | No |
| Item Type Name | Plush |
| Operation Mode | manual |
| Outer Material | Plush |
| Collection Name | GUND |
| Item Dimensions | 19 x 16 x 29 inches |
| Toy Figure Type | Stuffed Toy |
| Number of Pieces | 1 |
| Additional Features | Jumbo size |
| Included Components | plush |
| Is Assembly Required | No |
| Age Range Description | 12 months to 60 months |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Are Batteries Required | No |
| Play Activity Location | Floor |
| Manufacturer Part Number | 4034055 |
| Item Dimensions L x W x H | 19"L x 16"W x 29"H |
| Manufacturer Maximum Age MONTHS | 60.0 |
| Manufacturer Minimum Age MONTHS | 12.0 |
| Manufacturer Warranty Description | warranty against manufacturer defects |
| Global Trade Identification Number | 00028399042456 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form