| Management number | 220332276 | Release Date | 2026/05/03 | List Price | $18.40 | Model Number | 220332276 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Grip-Rite Screw FRM 7X7/16 5#
| UPC | 764666732629 |
|---|---|
| Brand | Grip-Rite |
| Color | No Color |
| Model | 5025547 |
| Set Name | 5 lb |
| Head Type | Hex |
| Size Name | One Size |
| Metal Type | Alloy Steel |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 5.3 Pounds |
| Part Number | NPF7165 |
| Thread Size | 1-1/2"-4 |
| Thread Type | Unc |
| Drive System | Phillips |
| Finish Types | Black Phosphate |
| Manufacturer | PRIMESOURCE BUILDING PRODUCTS INC |
| Thread Class | 2B |
| Thread Style | Right Hand |
| Fastener Size | 7/16 in |
| Fastener Type | Drywall Screws |
| Item Diameter | 0.15 Inches |
| Material Type | Plastic |
| Item Type Name | SCREW FRM 7X7/16" 5# |
| Exterior Finish | Finish,Black Phosphate,Steel |
| Item Dimensions | 9 x 6 x 7 inches |
| Number Of Items | 1 |
| Thread Coverage | Fully Threaded |
| Screw Head Style | Hex |
| Included Components | SCREW FRM 7X7/16" 5# |
| Warranty Description | Warranty |
| Set Screw Thread Type | Unified National Coarse (UNC) |
| Compatible Groove Diameter | 1.5 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form