| Management number | 216401603 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $10.80 | Model Number | 216401603 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||





| Color | Silver |
|---|---|
| Shape | Round |
| Lock Type | Push Button Lock |
| Brand Name | TOMOON |
| Metal Type | Stainless Steel |
| Style Name | Modern |
| Unit Count | 5.0 Count |
| Handle Type | Knob |
| Item Weight | 1.2 Pounds |
| Finish Types | Brushed |
| Manufacturer | wsh supplier |
| Model Number | DG64-00473A NX58F5700WS knobs |
| Material Type | High - Strength Steel |
| Item Type Name | DG64-00473A Sam-sung Oven Knobs Replacements |
| Exterior Finish | High - Strength Steel Construction |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Number of Items | 5 |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| Additional Features | Durable stove knobs replacements compatible with DG64-00473A, Easy-install sam.sung oven knobs replacements with no tools needed, Heavy-duty sam.sung gas stove knobs with reinforced D-shape shaft, Perfect fit nx58h5600ss knobs & NX58F5700WS knobs, Premium sams.ung stove knob replacement for gas range oven control |
| Included Components | 5pcs sa msung gas stove knobs replacements DG64-00473A |
| Customer Package Type | Each stove knobs for Sa-msung is embedded in a box filled with foam. |
| Item Dimensions L x W | 2.3"L x 1.6"W |
| Specific Uses For Product | Designed to restore normal burner control and flame adjustment for nx58h5600ss knobs and compatible models., Ideal for full-set replacement of sam.sung gas stove knobs to maintain consistent appearance and function., Provides safe and reliable control for Sam.sung cooktop burners as high-quality samsung oven knobs, Serves as durable stove knobs replacements to replace worn original knobs and improve cooking operation stability., Used as direct replacement sam.sung stove knob replacement for cracked, broken or loose knobs on Samsung gas range ovens. |
| Handle Attachment Mechanism | PUSH-ON |
| Manufacturer Warranty Description | 1 Year Warranty |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form