| Management number | 216564796 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $251.60 | Model Number | 216564796 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The D25481K 1-9/16-inch SDS Max Combination Hammer, with its durable and hard hitting German engineered mechanism delivers 6 joules of impact energy for fast drilling, even in the hardest concrete. The light weight design makes it ideally suited for horizontal serial drilling for #4 - #8 rebar, coring and chipping in any mid to upper wall and ceiling application. The Active Vibration Control technology employed delivers reduced user vibration for less user fatigue and greater productivity.
| UPC | 885911477529 |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Speed | 250 RPM |
| Amperage | 10.5 Amps |
| Brand Name | DEWALT |
| Drill Type | Hammer Drill |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 13 Pounds |
| Manufacturer | DEWALT |
| Model Number | D25481K |
| Power Source | Corded Electric |
| Material Type | Blend |
| Maximum Power | 300 Watts |
| Item Type Name | DEWALT D25481K 1-9/16" (40mm) SDS MAX Combination Hammer Kit |
| Maximum Chuck Size | 40 Millimeters |
| Additional Features | Lightweight |
| Included Components | 1) Hammerdrill, 1) Carrying case. |
| Drilling Capacity Wood | 40 Millimeters |
| Drilling Capacity Metal | 21 Millimeters |
| Manufacturer Part Number | D25481K |
| Maximum Rotational Speed | 540 RPM |
| Item Dimensions L x W x H | 17.8"L x 17"W x 5"H |
| Manufacturer Warranty Description | 3 year limited warranty |
| Global Trade Identification Number | 00885911477529 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form