| Management number | 216079853 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $319.60 | Model Number | 216079853 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 10th generation Intel Core i5-10400 processor (6 cores, 12M cache, 2.9 GHz to 4.3 GHz) Operating system Windows 10 Pro 64-bit in English Graphics Intel UHD Graphics 630 Memory 8 GB DDR4 Hard Drive 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD Wireless 802.11ac 1x1 WiFi and Bluetooth Keyboard Dell MS116 Wired Mouse Black Ports 1 RJ-45 port 10/100/1000 Mbps 2 USB 2.0 Gen 1 ports (front) 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports (front) 1 SD card (optional) 2 USB ports 2.0 Gen 1 (rear) 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports (rear) 1 HDMI 1.4b port 1 VGA port Slots 1 full-height PCIe x16 Gen 3 slot 2 full-height PCIex1 slots 1 M.2 2230 slot for WiFi and Bluetooth card 1 M.2 2230/2280 slot for solid state drive or Intel Optane 2 SATA slots for 3.5-inch hard drive, 2. 5 inches 1 slim optical disk drive (ODD) 1 full-height PCIe-32 slot Dimensions (H x W x D) and weight 12.77" x 6.06" x 11.54" | Weight: 10.87 lb Power onze 260W
| UPC | 884116395966 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Vostro 3888 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 6.89 Kilograms |
| Screen Size | 2.5 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 10400 |
| Video Output | HDMI, VGA |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 10400 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1200 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | Key Lock |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired, Full-size, QWERTY Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | 512 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | HDMI, VGA |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form