| Management number | 216085205 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $219.99 | Model Number | 216085205 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 13th Gen Intel Core i3-1305U (10 MB cache ,5 cores (1 P cores & 4 E cores), 6 threads, P cores 1.60 GHz to 4.50 GHz, E cores 1.20 GHz to 3.30 GHz, 15 W)Operating System Windows 11 Professional (64-bit), EnglishGraphics Card Integrated Intel UHD GraphicsDisplay 15.6-inch, FHD 1920 x 1080, 120 Hz, anti-glare, non-touch, 45% NTSC, 250 nits, in-plane switchingMemory 16GB DDR4 RAMHard Drive 512GB M.2 PCIe NVMe SSDKeyboard English Non-Backlit KeyboardPorts1 USB 3.2 Gen 1 port1 USB 2.0 port1 USB 3.2 Gen 1 Type-C port1 Universal audio port1 HDMI 1.4 port1 RJ45 Ethernet port1 Power-adapter portSlots1 SD-card slot1 wedge-shaped lock slot1 M.2 2230/2280 slot for solid-state drive1 M.2 2230 slot for WLAN, Wi-Fi/BluetoothCamera 720p at 30 fps HD RGB camera, single integrated microphoneAudio and Speakers Stereo speakers, 2 W x 2 = 4 W totalWireless 802.11ac 1x1 WiFi, Bluetooth wireless cardPower 65 Watt AC AdapterDimensionsHeight (Front): 0.67in (16.96mm)Height (Rear): 0.75in (18.99mm)Width: 14.11in (358.50mm)Depth: 9.27in (235.56mm)Starting Weight 3.66 lb (1.66 kg)
| UPC | 884117102082 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Vostro |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 3530 15 |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, USB-C Cable, HDMI Cable, Ethernet Cable, Audio Cable |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 5 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1305U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, RJ45, WiFi, and Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Chiclet, Non-Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Everyday Use, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.25"W x 0.61"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form