| Management number | 216081935 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216081935 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Vostro 14 5490, 10th generation Intel Core i7-10510u, 14.0-Inch FHD (1920 x 1080), 16GB DDR4 2666MHz, 512 SSD, NVIDIA GeForce MX250 2GB GDDR5, v5490-7326GRY-PUS
| UPC | 884116317326 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Vostro 5490 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Ice Lake-U |
| CPU L2 Cache | 8 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | v5490-7326GRY-PUS |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65 Watt AC Adapter, US Power Cord |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-10510U |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Touchpad Feature | YES |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive, USB |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce MX250 2GB GDDR5 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 15 Months Hardware Service with Onsite Service After Remote Diagnosis |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD, default_no_selection_value |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Global Trade Identification Number | 00884116317326 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form