| Management number | 216079130 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $599.60 | Model Number | 216079130 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEW: Product Details: Microprocessor: Intel 10-core Ultra 5 225 (Base Clock 3.3GHz, Max Boost Clock Up to 4.9GHz, 20MB SmartCache, 10 Threads) Memory:64GB RAM Storage:1TB SSD Operating system: Microsoft Windows 11 Professional Graphics: Integrated Intel Graphics Key Features: Wi-Fi6: Yes Ports: 3 x USB-A 3.2, 2 x Type-C 3.2, 4 x USB 2.0, 1 x HDMI 2.1, 1 x DisplayPort 1.4, 1 x RJ45 Ethernet, 1 x Media Card Reader Additional Information: Dimension: 11.53" x 6.06" x 12.76" Weight: 9.18 lbs
| UPC | 601265521844 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | DELL Tower ECT1250 |
| Item Weight | 9.18 Pounds |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | DELL |
| Model Number | ECT1250 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 13 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Ultra 5 225 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Wired Keyboard, Wired Mouse, External displays via HDMI or DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.53"L x 6.06"W x 12.76"Th |
| Other Special Features of the Product | Copilot AI, Integrated Intel Graphics |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form