| Management number | 216067817 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $540.00 | Model Number | 216067817 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core Ultra 9 285, Up To 5.6GHz Processor ( 36MB Cache, 24-Cores (8P + 16E), 24-Threads) Storage: Up To 4TB PCIe SSD (Solid State Drive) + 500GB External Hard Drive Memory: Up To 64GB DDR5 Memory Graphics: Integrated Graphics Operating System: Windows 11 Connectivity: Ethernet LAN (RJ-45) Camera: No Webcam Input/Output: Black, Dell Standard USB Keyboard, USB Mouse Ports/Slots: 2 USB 2.0, 3 USB 3.2 Gen 1, 1 USB-C 3.2 Gen 1, 1 HDMI 2.1, 1 Display Port (DP) 1.4a, Headphone/Microphone Combo Jack Color: Black Form/Style: Slim Desktop Product Dimensions (WxLxH): 3.74 IN x 11.54 IN x 11.95 IN Weight: 8.61lb
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | 16GB RAM | 1TB SSD |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | QCS |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Intel 24-Cores Ultra 9 285 |
| Item Weight | 12 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD (External) |
| Manufacturer | Dell Computer |
| Model Number | QCS1250 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Item Dimensions | 11.54 x 3.74 x 11.95 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 24 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 285 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Socket | LGA |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard, Wired, Full-Size, Membrane, QWERTY |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Seller |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 5.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 36 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form