| Management number | 212328946 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $797.20 | Model Number | 212328946 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Precision T3650 workstation has an 11th Gen Intel Core i7 processor, 32GB RAM, 512GB SSD storage, NVIDIA RTX 3060 graphics and Windows 11 Pro for professional media creation and design.
| UPC | 196105178406 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Precision T3650 Desktop |
| Style Name | 512GB SSD 32GB |
| Item Weight | 18.7 Pounds |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Precision T3650 Desktop |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 13.58 x 6.95 x 13.19 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Video Processor | NVIDIA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Card Ram | 12.00 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia Ge Force Rtx 3060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form