| Management number | 216119570 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $200.00 | Model Number | 216119570 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
> KEY DESCRIPTIONBrand: Dell Model: Precision 7530 Processor: intel core i5-8400(2.5GHz, up to 4.1GHz)Memory: 32GB DDR4Storage: 512GB SSD Operating System: Windows 11 Pro 64Display: 15.6-inch FHD (1920 x 1080) resolutionWIFI: YesBluetooth: Yes[PORTS/SLOTS]2 x USB 3.1 Gen12 x USB Type-C1 x SD Card reader1 x Smartcard reader1 x HDMI1 x Mini Display Port1 x Combo audio / microphone jack[PACKAGE INCLUDES]AC AdapterDell Precision 7530 15.6" FHD Mobile Workstation LaptopDimensions: 337.6 x 251.3 x 25-29.95mmWeight: 2.6kg



| UPC | 617230252569 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Precision 7530 |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 2.6 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 |
| CPU Codename | Coffee Lake |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Precision 7530 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI, Mini DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.5 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-8400 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro P2000 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 DAYS |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | NO |
| Screen Bezel Thickness | 4.95 centimeters |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13"L x 9"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | External mouse |
| Other Special Features of the Product | Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form