| Management number | 216141690 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $92.39 | Model Number | 216141690 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Designed around performance and reliability, the 15.6" Precision M7510 Mobile Workstation from Dell is powered by a 2.7 GHz Intel Core i7-6820HQ Quad-Core processor that allows you to run multiple applications simultaneously. The processor also features a boost speed of up to 3.6 GHz and the system's 8GB of 2133 MHz DDR4 RAM, which may be upgraded to 32GB, allows the computer to quickly access frequently-used files and programs, as well as help to ensure efficient multitasking.The 15.6" Anti-Glare display features a Full HD 1920 x 1080 resolution, a 16:9 aspect ratio, and LED backlighting. 1920 x 1080 is also the standard for HDTVs and the system's native resolution allows for native 720p high-definition video playback with minimal upscaling. The dedicated NVIDIA Quadro M1000M graphics card has 2GB of GDDR5 RAM and delivers a sharp, clear picture. You'll also be able to output video to an external display using the built-in HDMI and Mini DisplayPort outputs. Windows 7 Pro 64-bit (Includes Window 10 License)



| UPC | 090952157846 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Precision |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 1080p, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 9.8 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | D&H |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | 7510 |
| Video Output | HDMI, Mini DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC adapter/power supply, Documentation (user manuals) |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i7-6820HQ |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Card Ram | 2 GB |
| Graphics Ram Type | DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless keyboards, mice |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Mini-DisplayPort |
| Memory Clock Speed | 3.6 GHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA Quadro M1000M |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD, SATA |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 32 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.99"L x 15.99"W x 0.71"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form