| Management number | 216078803 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $167.40 | Model Number | 216078803 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.



| UPC | 683332061620 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | Precision 5530 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | All-in-One |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L1 Cache | 64 KB |
| Chipset Type | Intel CM246 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | Precision 5530 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Standard integrated speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 8850H |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | USB devices, Bluetooth-enabled devices, External displays with DisplayPort connection |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2.6 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Quadro P1000 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Unknown |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11g |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
| LithiumBattery Energy Content | 50 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Other Special Features of the Product | Microphone |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form