| Management number | 216084473 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $187.99 | Model Number | 216084473 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Precision 3561 Workstation Laptop | 15.6" 1920x1080 FHD | Core i5-11500H - 512GB SSD Hard Drive - 16GB RAM | 6 cores @ 4.6 GHz Win 11 Home Black (Renewed)



| UPC | 602072427466 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Precision 3561 Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Precision 3561 Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-11500H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity. |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Thunderbolt, Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.27"L x 14.03"W x 0.74"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form