| Management number | 215107870 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $36.00 | Model Number | 215107870 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell PowerEdge T340 Tower Server, Xeon E-2136 3.30GHz 6-Core CPU, 32GB DDR4 RAM, PERC H330 PCIe Controller, 2x 960GB SATA SSD, BOSS card w/ 2x 240GB M.2 SSDDevelop your business with the PowerEdge T340 tower server. It is a reliable, easy to manage, and scalable one-socket server. The PowerEdge T340 helps you share and connect quickly across your organization to drive business results. System: Dell PowerEdge T340 8 Bay LFF Tower ServerProcessor: 1x E-2136 3.30GHz 6-Core ProcessorMemory: 32GB (4x 8GB) DDR4 ECC Unbuffered MemoryController: PERC H330 PCIe ControllerHard Drive Bays: 2x 960GB SATA 6Gbps 2.5 Solid State DriveM.2 SSD: BOSS card w/ 2x 240GB M.2 SSDManagement: iDRAC 9 EnterpriseBezel: Bezel Included
| Brand | Dell |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | T340-8LFF |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | T340-8LFF |
| Video Output | DisplayPort |
| Item Dimensions | 30 x 24 x 12 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| CPU Model Number | E-2136 |
| Operating System | Windows Server, Linux |
| Processor Series | Xeon |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Hard Disk Description | SATA 6Gbps 2.5 Solid State Drive |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 960 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form