| Management number | 215108147 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $521.35 | Model Number | 215108147 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Model: Dell PowerEdge R730xd Rack-Mountable 2U Server with 24x 2.5'' SAS / SATA BaysProcessors: 2x 2.60Ghz Intel Xeon E5-2640 V3 8-Core 90W Haswell Processors - Total of 16x CoresMemory: 8x 16GB PC4-17000 ECC Registered (2133Mhz) - 128GB Total MemoryHard Drives: No drives / storage or caddies / sledsPower Supplies: 2x Dell 750W Platinum AC 100V-240V PSUs with 2x Regular Power CordsRAID Controller: H730P Integrated 2GB Cache RAID ControllerOptical Drive: No Optical DriveRemote Access Controller: Remote Management: iDRAC8 Express + iDRAC8 EnterpriseFront Bezel: 2U Bezel + Key IncludedRail Kit: 2U Sliding Rails (Type B6) IncludedSoftware: No SoftwareNetwork Interface: Networking Ports: Dual-Port 10GB RJ-45 + Dual-Port 1GB RJ-45PCI-E Card 1: NIC(s): 1x Dual-Port 10GB SFP+ NICGraphics Card: Integrated Video CardWarranty: Standard 1-YearSKU: BMS-730xd-SAP-253
| UPC | 840264566740 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Dell PowerEdge R730xd |
| BuiltIn Media | Accessories: bezels + rails if included in configuration. Please note that rail kits sometimes ship in a separate box., Box of nerds – courtesy from nerds., Documentation with FAQs and useful links., Fully configured server as per detailed specifications / description below., Power cords. |
| Processor Brand | DELL |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| CPU Model Number | Intel Xeon E5 Family |
| Processor Series | Intel Xeon |
| Memory Clock Speed | 4 |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Warranty Description | Standard 1-Year Warranty Included |
| RAM Memory Technology | 16GB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form