| Management number | 215108068 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $614.65 | Model Number | 215108068 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Chassis: R730xd 3.5 12-Bay Processors: 2x Intel Xeon E5-2640 V3 - 2.60GHz 8 Core Memory Configuration: 128GB - 8x16GB PC4-1700R DDR4 Registered RAID Card: PERC H330 RAID Controller Power Supplies: 2x 750W R730 PSU Remote Access: iDRAC 8 Express Hard Drives: 6x Dell R-Series 3.5" SAS 3TB 7.2K Drive Rails: Not Included (can be Added) Bezel: Not Included (can be added) Warranty: 1-Year Warranty
| UPC | 760575186430 |
|---|---|
| Brand | PowerEdge |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | PowerEdge R730XD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | R730XD |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | E5-2640 V3 |
| Operating System | All Windows Server Versions 2000 |
| Processor Series | Intel Xeon |
| Processor Socket | LGA 2011-3 |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI |
| Memory Clock Speed | 1700 MHz |
| Additional Features | Intel |
| Hard Disk Interface | Serial Attached SCSI |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 128 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | 6x 3TB SAS HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | LAN |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form