| Management number | 216078702 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $685.00 | Model Number | 216078702 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell PowerEdge R540 12 x 3.5 Hot Plug 2X Silver 4208 Eight Core 2.1Ghz 16GB RAM 4X 4TB SAS H730
| UPC | 638775821997 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Screen Size | 3.5 Inches |
| Manufacturer | Dell |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Processor Series | Intel Xeon |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Additional Features | No |
| Hard Disk Interface | Serial Attached SCSI |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 1 GB |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form