| Management number | 216084110 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $77.22 | Model Number | 216084110 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 980 4GB RAM 500B HARD DRIVE - Core i5-650 3.20 GHz PROCESSOR ANTI VIRUS KEYBOARD AND MOUSE SCRATCHES ON CASE ARE MINOR
| UPC | 884116061915 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Optiplex |
| Model Year | 2010 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Style Name | Minimalist |
| Item Weight | 32.3 Pounds |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | DELL LATITUDE AND OPTIPLEX |
| Model Number | 980 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-650 |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1156 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics Media Accelerator |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | DVD-W |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form