| Management number | 216089305 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216089305 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 825633487680 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DIMM |
| Model Name | Optiplex 790-MT |
| Model Year | 2011 |
| Resolution | 5120 x 2880 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 790-T |
| Video Output | VGA, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 790-T |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Graphics Card Ram | 0.5 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power Consumption | 180 Watts |
| Compatible Devices | Keyboard, Mouse |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Mouse |
| Keyboard Description | Standard wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 5120 x 2880 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 5 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form