| Management number | 216142707 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $456.52 | Model Number | 216142707 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Power your work. The 23.8" Infintyedge all-in-one designed for a smart workspace. Featuring Intel Pro and Intel unite options so you can work at full speed. Operating system available with Windows 10 Pro — for a smooth, versatile PC experience.
| UPC | 884116340973 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 7470 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Item Weight | 13.32 Pounds |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 7470 |
| BuiltIn Media | Documentation: Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language), Keyboard, Mouse, OptiPlex 7470 AIO, OptiPlex All-in-One Height Adjustable Stand, System Power Cord |
| Item Type Name | Dell OptiPlex 7470 All-in-One Computer - Intel Core i5-9500 - 8GB RAM - 256GB SSD - 23.8" Display - Desktop |
| Item Dimensions | 2.07 x 21.26 x 13.54 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 6 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-9500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | Energy Star |
| Hardware Interface | Infrared |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 Year Onsite |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, usb_type_a |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
| Global Trade Identification Number | 00884116340973 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form