| Management number | 215158567 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $180.00 | Model Number | 215158567 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【 General Features 】↠Dell OptiPlex 7460 All In One↠Processor: Intel Core i7-8700 3.20GHz Processor↠Memory: 16GB↠Storage: 512GB NVMe Solid State Drive (SSD)↠NO WEBCAM↠Graphics Card: Integrated Intel UHD 630↠Display: 23.8" FHD 1920 x 1080↠ USB Wifi & Bluetooth↠Windows 11 Professional【 Ports Connection 】↠HDMI Port↠USB Ports↠Headphone↠Ethernet (RJ-45)【 Accessories included 】↠Wireless Keyboard And Mouse↠1x Power Cord【 Unit Dimensions 】 (L x W x H)↠21.3 x 13.3 x 0.5 Inch↠Weight: 13.3 Lbs.
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell OptiPlex 7460 All In One |
| Resolution | 1080p |
| Style Name | All In One |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell computers |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | 7460 |
| Speaker Type | Headphone |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-8700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2666 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Headphone |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | 512 Gb |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI, LAN, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
| Global Trade Identification Number | 00810104863384 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form