| Management number | 216142712 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $304.35 | Model Number | 216142712 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell AIO
| UPC | 884116261070 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | 16GB RAM | 512GB SSD |
| Item Weight | 31.75 Pounds |
| Screen Size | 23.8 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | D&H |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 31JHY |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Mouse, computer, manual, power cable, wired keyboard |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Dell OptiPlex 7450 All In One Desktop Computer with Touch, Intel Core i5-7500, 8GB DDR4, 500GB Hard Drive, Windows 10 Pro |
| Item Dimensions | 20.6 x 8.5 x 34.3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-7500 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5-7500 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 64 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Specification Met | Energy Star |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, Media Card, Secure Digital Card, USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Integrated speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Wired |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 YEAR |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | All in One |
| Global Trade Identification Number | 00884116261070 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form