| Management number | 216084512 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $143.91 | Model Number | 216084512 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Optiplex 7060 Tower Computer: Designed for high-quality multi-tasking Perfect Home or Office PC: Built for professional grade multitasking, high-speed web browsing, and multimedia applications like streaming, or even lightweight editing. Compatible with Todays Most Popular Productivity Tools! This professional grade multitasking computer is compatible with all of todays most popular productivity software, like Office 365, Adobe, Docs, Sheets, Intuit Quickbooks, Netsuite, Audacity, Basecamp, Zoom, Cisco, Teams, and much more! This Home / Office Computer Hardware Includes: CPU: Intel Hexa-Core i7-8700 iGPU: Intel HD 630 RAM: 16GB DDR4 Primary Storage: 500GB Solid State Drive (SSD) Network: Standard RJ-45 LAN Port Wireless: Internal Wi-Fi 6 PCIe Adapter Included Components: Tower Computer Renewed and modernized by the World's Best Microsoft Authorized Refurbisher, this Dell 7060 Tower Computer is guaranteed to perform like-new and comes with a money-back guarantee! Microsoft Authorized Refurbished Your Tower comes with a digitally rendered Windows 11 Professional install for a secure and convenient setup process. Every computer from us is professionally renewed through a set of globally recognized and top-tier production processes, including a full-system test, a fresh install of Windows 11 Professional, and robust stress-testing.
| UPC | 698869740108 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Optiplex |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 17.5 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED, OLED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 7060 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | DVD |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 10.7 x 6.1 x 13.7 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 9 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, USB |
| Additional Features | Expandable Storage |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired QWERTY Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 Slots |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form