| Management number | 212234973 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $139.13 | Model Number | 212234973 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 7040 Business-Class Desktop Mini Tower * Processor: Intel Core 6th Generation i7-6700 Processor (Quad Core, 8MB, 8T, 3.4GHz, 65W) * Chipset: Intel Q170 Chipset * Operating System: Windows 10 Pro, 64-bit * Memory: 16GB DDR4 at 2133MHz; 4 DIMM slots, up to 32GB * Hard Drive: 500 GB SATA Hard Drive; Supports Hybrid, Opal SED FIPS, M.2 Solid State Drive and M.2 PCIe Solid State Drive; * Graphics Card: Intel Integrated Graphics; * Manufacturer Warranty: 2 Year Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis from Dell** * Optical Drive: 8XDVD ROM * Connectivity: Broadcom NetXtreme 10/100/1000 PCIe Gigabit Networking Card; * I/O Ports: 10 External USB: 6 x 3.0 ports (2 front, 4 rear) and 4 USB 2.0 ports (2 front, 2 rear); 1 Internal USB 2.0; 1 RJ-45; 1 Serial; 2 DisplayPort 1.2; 1 HDMI 1.4; 2 PS/2; 1 UAJ, 1 Line-out * Removable Media Options: Supports optional optical disc drives and media card reader options * Dimensions: (H x W x D) Inches/(cm) 13.8 x 6.1 x 10.8 /(35 x 15.4 x 27.4) * Minimum Weight (lbs/kg): 17.62/8 * Number of Bays: 1 internal 3.5” HDD (convertible to 5.25'' ODD); 2 internal 2.5'' HDD; 1 external ODD (slimline) * Expansion Slots: 1 full height PCle x16; 1 full height PClex16 (wired x4); 1 full height PCle x1; 1 full height PCl; 1 M.2 (22x80mm)
| UPC | 884116201380 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | Optiplex |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Item Weight | 17.62 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | Dell Optiplex 7040 Mini Tower |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 10.8 x 6.1 x 13.8 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 6700 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | SDRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power Consumption | 65 Watts |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, Media Card, USB, USB 2.0 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Wired, Full-size, QWERTY, Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | HDD, SSD, SSHD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Optical Storage Device | DVD-ROM |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 5 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form