| Management number | 216097563 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $512.00 | Model Number | 216097563 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor 14th Gen Intel Core i5-14500 vPro, 14C (6P + 8E) / 20T, P-core 2.6 / 5.0GHz, E-core 1.9 / 3.7GHz, 24MBGraphics Intel UHD Graphics 770Operating System Windows 11 Professional English 64bitMemory 16GB DDR5 RAMHard Drive 512GB PCIe SSDOptical Drive NoWireless Intel Wi-Fi 6 E AX210 2x2 and Bluetooth wireless cardFront Ports 2 USB 2.0 (480 Mbps) ports 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-C port 1 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) port 1 Universal audio jackRear Ports 2 USB 2.0 (480 Mbps) ports with Smart Power On 2 USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) ports 2 DisplayPort 1.4a (HBR2) ports 1 HDMI 1.4b port 1 RJ45 Ethernet Port 10/100/1000 MbpsDimensions & Weight Height: 290.00 mm (11.41 in.) Width: 92.60 mm (3.64 in.) Depth: 292.80 mm (11.52 in.) Weight (minimum): 4.08 kg (8.99 lb) Weight (maximum): 5.38 kg (11.86 lb)Power Supply 180W Bronze Power Supply
| UPC | 884116243953 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 7020 |
| Resolution | 4096 x 2160 |
| Style Name | Minimalist |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 7020 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, Type-C |
| Item Dimensions | 11.52 x 3.64 x 11.41 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | i5-14500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Native Resolution | 4096 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Full-size, Wired, Standard, English Layout |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | 512GB PCIe SSD |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort, Type-C |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 24 MB |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form