| Management number | 216067463 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $159.60 | Model Number | 216067463 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 5060 Micro Intel Core i3-8100T 3.1GHz, 16GB RAM, 256GB SSD, Windows 11 Pro 64bit With Dell 24" LCD (Renewed)
| UPC | 051791282007 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Model Name | Optiplex |
| Screen Size | 24 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 5060 MDT |
| BuiltIn Media | Monitor |
| Cooling Method | Air |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 3.1 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8100T |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Hardware Interface | DisplayPort |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | LAN |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form