| Management number | 216064708 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $519.60 | Model Number | 216064708 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||



| UPC | 196105495343 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude Rugged 5430 Laptop |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 8 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| Chipset Type | Intel 11th Gen |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Latitude Rugged 5430 Laptop |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Webcam, Wi-Fi, Bluetooth, Keyboard, Touch Screen |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 5430 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Basic Audio Features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1145G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | Standard |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Keyboard, Mouse, Storage Devices, Display |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Speakers are included, but no specific details are provided. |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16384 MB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 MP |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Trackpad |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen, Rugged, Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form