| Management number | 216085548 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $267.60 | Model Number | 216085548 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||



| UPC | 196105191627 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude Rugged 5420 Laptop |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.22 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Latitude Rugged 5420 Laptop |
| Video Output | HDMI |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 13 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-8350U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and wireless accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.63"L x 13.66"W x 1.29"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form