| Management number | 216084490 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $380.00 | Model Number | 216084490 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||



| UPC | 196105879921 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude Rugged 5420 Laptop |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Coffee Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Latitude Rugged 5420 Laptop |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | 1x Battery Included, AC Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 12 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 8650U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB, HDMI, or wireless (Wi-Fi/Bluetooth) compatible accessories |
| Display Technology | LED or LCD |
| Hardware Interface | Ethernet, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon RX 540 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 51 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.32"L x 12.66"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form