| Management number | 216085365 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $142.40 | Model Number | 216085365 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
FeaturesThe Dell Latitude Rugged 5414CPU: Intel Core i5-6300 ProfessorMemory: 16GB RAM DDR4Storage: 256GB SSDForm Factor: Rugged LaptopPorts1 * VGA3 * USB 3.01 * USB 2.01 * HDMI1 * Audio port1 * SD card reader2 * Network portIncludedDell 5414 Rugged Laptop; ChargerSize & weight1.75 x 9.56 x 13.66 inch6.55lb
| UPC | 799787170197 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Model Name | Rugged Laptop |
| Model Year | 2018 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Latitude |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-6300 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.66"L x 1.75"W x 9.56"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form