| Management number | 216085274 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216085274 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This 14-inch laptop is beautifully designed and built to last with an enhanced exterior design. The world's most secure mainstream laptop also combines the manageability and reliability you've come to expect from Latitude.



| UPC | 680168903698 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude |
| Model Year | 2015 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 0.06 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Skylake |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 3 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | Latitude E5470 |
| Power Device | Rechargeable Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Webcam |
| Screen Finish | Anti-glare |
| Series Number | 5470 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in stereo speakers and microphone |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| WiFi Generation | 802.11a |
| CPU Model Number | 6300U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1280 x 720 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated Camera |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, or other accessories with USB, HDMI, VGA, Ethernet, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB, VGA |
| Hard Disk Interface | USB |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11a, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| CPU Model Speed Maximum | 3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Home Use |
| Display Resolution Maximum | 1280x720 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form