| Management number | 216078624 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $123.98 | Model Number | 216078624 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【Processor】8th Gen Intel Core i5-8350U processor (1.6GHz base frequency, up to 3.4GHz, 4 Cores, 6MB Cache), ultra-low-voltage platform for superior performance, safety and reliability; quad-core, eight-way processing for efficiency and speed. 【Memory & Storage】Dell Latitude 7490 business laptop has built-in 16GB DDR4 RAM and 512GB storage space, runs smoothly, responds quickly, and handles multi-application and multimedia workflows efficiently and quickly. 【Display】14" FHD (1920 x 1080) anti-glare screen - vibrant colors and a 14-inch display ensure comfortable viewing, prompting a visual experience. 【Ports】USB 3.1 Gen1, HDMI, SD Card Reader, RJ-45, Universal Jack. 【Operating System】Windows 11 Pro 64bit-multi-language supports English, Spanish, and French.



| UPC | 697560213317 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | black, silver, or white |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 7490 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Latitude 7490 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, Battery, AC Adapter, Documentation |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-8350U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-8350U |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, network devices, SD cards, and other accessories with USB, HDMI, or Ethernet connectivity |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form