| Management number | 216085688 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $439.60 | Model Number | 216085688 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Latitude 7450 14" Ultralight Laptop,Intel Core Ultra 7 165U
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Dell Latitude 7450 14" Ultralight Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | Dell Latitude 7450 14" Ultralight Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | Thunderbolt 4, HDMI 2.1 |
| BuiltIn Media | 65W USB-C Adapter |
| Warranty Type | On Site |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 165U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Arc Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit LED Keyboard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 3 Year Dell |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | NO |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Thunderbolt 4, USB Type-C, USB4, Power Delivery, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, HDMI 2.1, USB 3.2 Gen 1 |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| LithiumBattery Energy Content | 56 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 13"W x 3"Th |
| Global Trade Identification Number | 00810164571595 |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form