| Management number | 216144638 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216144638 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Boost up your computing experience with Dell Latitude 7424 Rugged Core i5-8350U 1.7GHz Laptop. This Laptop is equipped with a high-performance Intel Core i5-8350U – 32 GB RAM to carry all the heavy-duty task with high performance and reliable speed. It also comes with a 14" LED Backlight Display to boost your viewing experience with outstanding clarity. Dell Latitude 7424 Rugged Core i5-8350U is also loaded with 1 TB storage enough to save your important files, documents, or applications. This notebook is installed with Windows 11 Professional 64-bit Operating System which provides a user-friendly interface and innovative features for optimum computing experience. Why waste time? Buy Dell Latitude 7424 Rugged laptop Core i5-8350U today!
| UPC | 825633605664 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 7424 Rugged |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 14 Rugged 7424 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5-8350U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/Wi-Fi enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | USB-A, USB-C, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business/Professional |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.4"L x 13.96"W x 2.02"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form