| Management number | 216079838 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $114.30 | Model Number | 216079838 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
➤Key Features and Benefits: Brand: Dell Model: Latitude 7420 CPU: Intel Core i5-1145G7 (2.6Ghz, up to 4.4GHz) Memory: 16GB RAM DDR4 Hard Drive: 256GB Solid State Drive Operating System: Windows 11 Pro- multi-language supports English/Spanish/French Display: 14-inch FHD(1920x1080) Video OutPut: HDMI WIFI: Yes BT: Yes Ports: 1 x USB 3.1 1 x Thunderbolt4 1 x HDMI 2.0 1 x 3.5mm Headphone/Microphone Combo Jack 1 x microSD (SD/SDHC/SDXC) Includes: Renewed Dell Latitude 7420 Laptop Computer Power Adapter / Cable Dimensions: 321.35 x 208.69 x 16.90 ~ 18.88 mm (12.65" x 8.22" x 0.67") Weight: 1.22 kg (2.7 lbs)
| UPC | 762221951386 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 7420 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Intel Core i5-1145G7 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1145G7 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, and other Bluetooth/Wi-Fi enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics G7 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Bar, Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | no |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13"L x 7.8"W x 0.7"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form