| Management number | 216083758 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $100.39 | Model Number | 216083758 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
【 General Features 】⋙Dell Latitude 14 7400 Laptop⋙Intel Core i5-8365U 1.60GHZ Processor⋙8GB Ram⋙256 GB Solid State Drive (SSD)⋙Web Camera⋙DisPlay:14 inch FHD (1920 x 1080) Anti-Reflective Anti-Smudge SLP Narrow Bezel Touch Display⋙WiFi And Bluetooth⋙Intel UHD Graphics⋙Windows 10 Professional【 Ports Connection 】⋙ 2x USB 3.2 Gen 1⋙1x HDM⋙2x Type C⋙HeadPhone Jack【 Accessories included 】⋙AC Charger⋙1x Power Cord【 Unit Dimensions 】 (L x W x H)⋙12.7 x 7.9 x 0.5 Inch⋙Weight: 3.0 Lbs



| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 7400 Laptop |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p, 4K |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | 14 7400 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | t |
| Screen Finish | anti-reflective, anti-smudge |
| Series Number | 7400 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | [Basic audio features for general use] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11n |
| CPU Model Number | i5-8365U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | surface acoustic wave |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11abg, 802.11ag, 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 or more |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | NO DVD |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5200 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 8"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Global Trade Identification Number | 00810104860864 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Touch Screen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form