| Management number | 216085042 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216085042 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: Intel Core i5-7300U 2.6 GHz up to 3.5GHzOperating System: Windows 11 ProfessionalDisplay: 15.6" HD (1366 x 768) ScreenMemory: 8GB DDR4 RAMHard Drive: 256GB Solid State DriveWireless: Bluetooth, WiFiPorts: 3 USB 3.1 Gen 1 (one with PowerShare), USB Type-C, HDMI, VGA, RJ-45, SD 4.0 Memory card reader, Headset/mic combo jack
| UPC | 799787173754 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 5580 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Latitude 5580 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Warranty Type | Extended |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-7300 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Battery Cell Type | Other Than Listed |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, VGA, SD card, Bluetooth, or WiFi connectivity |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90days |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.8"L x 9.9"W x 1"Th |
| Other Special Features of the Product | HDMI, VGA |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form