| Management number | 216082022 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $298.40 | Model Number | 216082022 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell Latitude 5531 15.6" Laptop Intel Core i7-12800H (14-Core) 1TB PCIe SSD 32GB RAM FHD (1920x1080) Non Touch Windows 11 Pro (Renewed)



| UPC | 810164570048 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Latitude 5531 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake-P |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | I7-12800H |
| Power Device | USB-C Adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 (DisplayPort 2.0) |
| BuiltIn Media | 90W USB-C Adapter |
| Screen Finish | Anti-Glare |
| Series Number | 55 |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I7-12800H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | FHD IR Webcam |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Thunderbolt 4 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Backlit Chiclet with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 DaY Warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | NO |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4800 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Possibly, Facial Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 64 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 0.89"W x 9.19"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form