| Management number | 216074712 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $231.53 | Model Number | 216074712 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Core i7-1265U - 512GB SSD Hard Drive - 16GB RAM, 10 cores @ 4.8 GHz Win 11 Pro Silver (Renewed), 15.6" 1920x1080 FHD, Dell Latitude |000 9530 Laptop (2022) (30315.6" 1



| UPC | 632823766148 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5530 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Latitude 5530 Laptop |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Series Number | 5530 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic audio capabilities with built-in speakers and microphone |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Touchpad Feature | False |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated Webcam |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless keyboards, mice, headsets, and other accessories that use USB, HDMI, Wi-Fi, or Bluetooth interfaces. |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | 512GB NVMe SSD |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form