| Management number | 216071058 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $154.00 | Model Number | 216071058 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features of this Dell 5430 Business Computer(Renewed)● Operating system : Windows 11 Pro● Memory: 16GB RAM● Hard Drive : 512GB SSD● Processor type: Intel Core i7-1265U, Up to 4.8GHz● Processor speed: 10 cores, 12 threads, 12MB cache● Fingerprint recognition: Optional● Backlit keyboard: Yes● Ports:2 × USB 3.2 Gen1 Type-A2 × Thunderbolt 4 Type-C1 × HDMI 2.01 × RJ45 Ethernet1 × Headphone/microphone combo portIncludes:1 x Dell Latitude 5430 Laptop (Renewed)1 x AC Adapter
| UPC | 762221976495 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5430 Laptop |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Latitude 5430 Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1265 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1.0 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, wireless devices via Bluetooth and Wi-Fi |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.65"L x 8.35"W x 0.76"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form