| Management number | 216085073 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $114.80 | Model Number | 216085073 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 11th Gen Intel Quad Core i5-1135G7 Operating System: Windows 11 Professional (64-bit) Display: 14 FHD IPS Screen RAM: 16GB DDR4 RAM Hard Drive: 512GB Solid State Drive Wireless connection: Bluetooth, WiFi Ports: 2×USB 3.2 Type-A, 2× USB Type-C/Thunderbolt 4 ports, 1×HDMI, 1×Card Reader, 1×RJ-45, 1×Universal Audio Port, 1×Wedge Lock Slot br Includes: Laptop AC Adapter 90-day warranty



| UPC | 760532616574 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell 5420 |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | 1135G7 |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell 5420 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Webcam |
| Screen Finish | Anti-Glare |
| Series Number | 5420 |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Quad-Core i5-1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5-1135G7 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB peripherals, as well as wireless devices via Bluetooth and Wi-Fi. |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Wireless Compability | 802.11n |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Screen Bezel Thickness | 0.09 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.65"L x 8.35"W x 0.82"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form