| Management number | 215158827 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $166.00 | Model Number | 215158827 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Latitude 5330 2-in-1 combines premium performance with versatile flexibility, making it ideal for business professionals, creatives, and power users. Featuring a 12th Gen Intel Core i7 processor, 32GB RAM, and a fast 512GB SSD, this convertible laptop adapts to your workflow—use it as a traditional laptop, tent, stand, or tablet with responsive touch controls.



| UPC | 760532615379 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude 5330 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | i7-1265 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-1265 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7-1265U |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Laptop accessories |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen, Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90days |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12"L x 8.7"W x 0.67"Th |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus, 2-in-1 Convertible Design |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form