| Management number | 216111320 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $513.51 | Model Number | 216111320 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Redesigned and ready for business Dell smallest 15" Mainstream business-class notebook lets you get to work faster than ever thanks to its scalable features, powerful performance and express Charge. Operating system available with Windows 10 Pro — for a smooth, versatile PC experience. The fast Path to success bypass passwords: start the workday faster by SIGNING on with an optional fingerprint Reader Integrated into the power button or with the optional IR camera + Windows Hello for seamless authentication. Power through the day: Keep the work flowing with a high-density battery and express Charge, which allows an 80% charge in one hour. With Dell power Manager, you can choose from four modes to balance between optimal battery or power performance. Connect anywhere: seamlessly work on the go thanks to optional mobile Broadband supporting speeds up to 450Mbps. Stay synced: thanks to modern standby, you can get back to your work instantly when turning on your system due to the Wi-Fi staying strongly connected.
| UPC | 884116337690 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Latitude |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 6.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | CF16J |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | USB |
| BuiltIn Media | Dell Latitude 5000 5500 15.6" Notebook - 1920 x 1080 - Core i5 i5-8365U - 16GB RAM - 256GB SSD |
| Warranty Type | Limited, On-Site |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Dell Latitude 5000 5500 15.6" Notebook - 1920 x 1080 - Core i5 i5-8365U - 16GB RAM - 256GB SSD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-8365u |
| Operating System | Windows |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB/HDMI/DisplayPort/Wi-Fi/Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 1.6 GHz |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 801.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 1.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 60 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9"L x 15"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | windows 10 pro |
| Global Trade Identification Number | 00884116337690 |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, HD Graphics, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form