| Management number | 216079263 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $332.00 | Model Number | 216079263 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Work anywhere on our most scalable and sustainable LatitudeWork confidently on this new 14" business laptop that combines ultimate performance, scalability and security. The 5000 Series is Latitude's most sustainable series ever.Features & Design | Operating systemAvailable with Windows 11 Pro.The confidence to work anywhere | ExpressConnectBe on 2 networks at once with the world's first simultaneous multi-network connection for faster data and video downloads.
| UPC | 884116423508 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Gray |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5000 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 5.45 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | 5430 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, E4 Power Cord 1M for US, Latitude 5430 Notebook, Quick Start Guide, Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language), Standard Battery |
| Screen Finish | matte with anti-glare finish |
| Series Number | 5000 |
| Audio features | This product has built-in speakers and supports headphones output |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | Notebook |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i5-1245U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Cellular Technology | Wireless lan |
| Hard Disk Interface | SATA 6 GB/s |
| Speaker Description | built-in speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form